איך לעבור את הפסח ללא ייסורי מצפון

איך לעבור את הפסח ללא ייסורי מצפון /

"כנגד ארבעה בנים דיברה תורה: אחד חכם, אחד רשע, אחד תם ואחד שאינו יודע לשאול"

אין כמעט חג יהודי שאינו מלווה במאכלים מסורתיים ופסח הוא המשמעותי שבהם – החג ארוך במיוחד ומלווה בהגבלות תזונתיות מן ההלכה, בסעודה חגיגית ומכבידה, ובהשבתה של חלק ממקומות העבודה שמקרבת אותנו אל המקרר בבית לאורך החג.

אם נביט על החג מנקודת מבט של הבן החכם – אז אפשר לנצל את איסור החמץ, ולעשות שבוע נטול פחמימות בכלל!

במקום למלא את החסר בתפוחי אדמה, ועוגיות קוקוס, פשוט לנקוט באחת הווריאציות לדיאטה פליאוליתית שהיא אגב לחלוטין לא אופנה חדשה אלא וריאציה לדיאטות הרפואיות להפחתת לחץ דם ובעיות מעיים משנות השבעים והשישים של ד"ר בלייק דונלדסון וד"ר וולטר ווטליין שהמליצו עליה כל אחד בנפרד. וכמובן קרובה גם לדיאטת אטקינס המפורסמת. במחקר מ- 2003 שפורסם ב- New England journal of medicine – נבדקים שנמנעו מפחמימות לחלוטין ירדו ב- 7% יותר מאשר נבדקים בדיאטה רגילה.

מנקודת המבט של הרשע –

אחת הבעיות הגדולות היא ארוחת הסדר עצמה. ארוחה שברוב העדות היא ארוחה כבדה, גדולה ועתירת מנות. שמתבצעת בדרך כלל אצל קרוב משפחה שגר רחוק וכולם מתאפקים שלא לאכול לפני הארוחה ובשעת קריאת ההגדה והחד גדיא. כך שבמקום לאכול מספר ארוחות קטנות במשך היום, הגוף נמצא בדחק של רעב ובארוחה עצמה "דוחפים" באופן אינסטקטיבי כמויות אוכל גדולות מדי כתגובה לצום. אכילת ארוחת ענק אחת ביום גורמת גם לתנודות "מרושעות" ברמות האינסולין ומעודדת את הגוף להפוך חלק מהקלוריות הנצרכות לשומן, כדי להתכונן לצום הבא.

אם כך לשאלת הבן התם "מה לעשות כדי להימנע מלהשמין בחג"?

אפשר תמיד לענות בשילוב של דיאטה ים תיכונית שמורכבת די בפשטות מדגש על ירקות ופירות, קטניות, אגוזים וזרעים ושמן זית כמקור השומן העיקרי. כשמוצרי חלב ופרוטאינים מהחי נצרכים בכמות נמוכה יחסית, יין מלווה את רוב הארוחות וכמעט נמנעים מבשר אדום ופחמימות. הדיאטה הזו מרמזת שאפשר לדלג על המצות בחג, להתרכז בכרפס ובזרוע ולא לשכוח להרים כוסית לחיים. מי שאשכנזי ונמנע מקטניות בפסח יכול לאכול קינואה ולזכור שרבינו ירוחם (1290-1350) כתב: "אותם שנהגו שלא לאכול אורז ומיני קטניות מבושל בפסח – מנהג שטות הוא, זולתי אם הם עושין להחמיר על עצמן, ולא ידעתי למה".

לגבי מי שאינו יודע לשאול?

הפרשנות התזונאית של "זה שאינו יודע לשאול", היא לילדים בגילאים הצעירים שנדונים לשינוי שגרת התזונה הרגילה שלהם, וכשמערכת העיכול שלהם צריכה להתמודד עם פקקים של מצות והשתהות זמן הארוחה לזמן הערב המאוחר תוך דחיית זמן השינה המסודר. במקרה כזה רצוי לא לשנות את שגרת הארוחות, אם רוצים להתנסות עם מצות בחג, אפשר במידתיות הראויה ולהקפיד על שתיה לפני ואחרי כדי למנוע עצירות. בסופו של דבר הריגוש של מציאת האפיקומן הוא לא ממש ריגוש קולינרי, אפשר לתת כמובן לקטנטנים לטעום ממאכלי החג, אבל חשוב לשמור על הדרגתיות, שמירת שגרה, שתיה ומינון נכון.

 

נכתב על ידי אביטל הראל, נטורופתית

לכל הפוסטים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מהבלוג

coffe

קפה ירוק, נעים מאד להכיר /

העולם המודרני מביא עמו התמודדויות ואתגרים שהיו שכיחים פחות בעבר הרחוק. אחת התופעות הפופ...

לקריאה נוספת
post1

אני שמנה ואוהבת את זה, לא באמת. /

החלום שלי הוא להיכנס לג'ינס ההוא, זה שקניתי בקיץ לפני ארבע שנים והתכוונתי ללבוש בחורף. בח...

לקריאה נוספת

מצטערת, לא יכולה לדבר עכשיו, אני נלחמת בפחמימות /

כל בוקר אני לובשת מדים ויוצאת למלחמה, למלחמה הפרטית שלי בפיתויים הרבים שבדרך. המדים שלי ...

לקריאה נוספת
לכל הפוסטים

שמרי על קשר

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם